ŚPIWÓR AWARYJNY BCB

ŚPIWÓR AWARYJNY BCB

spiwór awaryjny

spiwór awaryjny

Wjazd w góry zachęcił nas do przetestowania jednego z modeli posiadanych przez nas śpiworów awaryjnych lub jak kto woli worków survivalowych.
Tym razem wybór padł na pomarańczowy worek BCB.
BCB zaprojektowało swój śpiwór głownie na potrzeby SAS oraz innych wojsk brytyjskich. Później, w kilku różnych wersjach trafił on na rynek cywilny.
Testowany worek został on wykonany z dość mocnej foli ,,ala gruba budowlanka,, w kolorze, który bez wątpienia w sytuacji awaryjnej – będzie rzucał się w oczy dla służb ratunkowych.
W oryginalnym opakowaniu zajmuje niewielką powierzchnię: 26x13x 2,5 cm, a jego wymiary po rozłożeniu 100x185 cm pozwolą wcisnąć się do środka osobom o różnej posturze.
Na worku nadrukowana jest tylko i wyłącznie w języku angielskim instrukcja ,,jak przetrwać,,. Niestety, niektóre zawarte w niej porady – są mało precyzyjne i mało pomocne w sytuacji w awaryjnej.

Góry, rzeka i temperatura w nocy około ZERO stopni , małe rekreacyjne ognisko.
Brak karimaty oraz innej izolacji od podłoża tak, aby warunki był bardziej ekstremalne.
Ubrany w mundur polowy, koszulkę z krótkim rękawkiem oraz polarową bluzę ,,setkę,, , bez butów około godziny 22 wbiłem się w worek.
Jako, że worek jest wodoszczelny, po 2 godzinach w środku pojawiła się lekka wilgoć.
Teoretycznie temperatura w środku powinna wzrosnąć, jednak wspomniana wilgoć, która powstała w wskutek mojego oddechu i oddającego ciepło ciała powodowała potęgowanie odczucia chłodu.
Bez wątpienia nie była to komfortowo spędzona noc. Jednak – udało mi się w worku przespać parę godzin i przetrwać do rana.

Z całą pewnością nie możemy traktować tego worka jako typowego śpiworka, który będzie z nami jeździł na wypady.
Jest to typowe awaryjne schronienie w sytuacji, gdy potrzebujemy schronić się przed wiatrem lub deszczem na kilka godzin oraz faktycznie pozwoli nam też na przetrwanie nocki w dość przyjaznych warunkach.
Worek po zwinięciu może zostać wykorzystany powtórnie. Oczywiście w sytuacji awaryjnej lub podczas wypadu w teren w razie ,,W,, możemy wykorzystać go do budowy schronienia, transportu wody czy też może posłużyć do zabezpieczenia sprzętu podczas wodnej przeprawy.
Ogólnie fajny produkt, w dość przystępnej cenie, warto go posiadać i nosić w swoim wyposażeniu, zwłaszcza, że waży około 340 gram.